isbre lodowiec

sider cydr

lutefisk ługowana ryba, tradycyjna potrawa w pewnych częściach Norwegii

lusekofte wełniany sweter w tradycyjne wzory

polarsirkelen koło polarne

NORVEGICA Marta Petryk

telefon: +48 509 046 061
e-mail: marta.petryknorvegica.pl

Andøya to prawdziwa wyspa cudów. Kiedyś znaleziono tu dobrze zachowany średniowieczny strój, a teraz zostanie zbudowane obserwatorium wielorybów, z którego będzie można podziwiać te wspaniałe ssaki:
"Wiosną 2019 roku władze Norwegii zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt "The Wale" - obserwatorium wielorybów i centrum badawczego w Andenes, niewielkiej miejscowości położonej za kołem podbiegunowym w Norwegii. W finale konkursu znaleźli się BIG, Dorte Madrup, Snøhetta i Reiulf Ramstad. Ostatecznie zwyciężył projekt Dorte Mandrup. Jurorzy docenili poetycką, skromną a jednocześnie spektakularną bryłę".
http://www.bryla(...)-mandrup

Wygląda na to, że Polacy nie zawsze czują się w Norwegii dobrze :(
"- Dla przykładu uchodźcy z Somalii i Erytrei nie raportują wiele problemów natury psychicznej, a wśród migrantów z Polski odsetek osób zmagających się z problemami psychicznymi jest dwa razy większy niż w całej populacji – przekazała Marte Kjøllesdal z Folkehelseinstituttet komentując raport. – Nie znamy jeszcze przyczyny tego faktu, ale zakładamy, że u podłoża leży długotrwałe oddalenie od bliskiej rodziny oraz przyjaciół. To sprawa, na którą norweski personel medyczny powinien zwrócić szczególną uwagę".
https://nport(...)hicznymi

X
Serwis norvegica.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.
Z polityką cookies serwisu można zapoznać się TUTAJ