bukt zatoka

grå reinlav chrobotek reniferowy

vidde płaskowyż

nordlys północna zorza polarna

polarsirkelen koło polarne

NORVEGICA Marta Petryk

telefon: +48 509 046 061
e-mail: marta.petryknorvegica.pl

Tłumaczenia poświadczone z języka norweskiego

Miło mi poinformować, że niedawno uzyskałam uprawnienia do wykonywania tłumaczeń poświadczonych z języka norweskiego, obecnie mogę więc zaoferować tłumaczenie w obie strony.

Tłumacz przysięgły

W roku 2018 zdałam egzamin na tłumacza przysięgłego w Norwegii. Właśnie odebrałam pieczęć i mogę Państwu oferować tłumaczenia poświadczone na język norweski. (Tylko kombinacja polski-norweski).

Historia ocalonego

Historia to przede wszystkim niezwykłe losy ludzkie. Zapraszam do zapoznania się z historią chłopca, który przeżył Zagładę, a po latach został sędzią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Opowieść tę, autorstwa Jacoba Wiberga, którą miałam niegdyś zaszczyt tłumaczyć, można przeczytać na portalu Żydzi Otwoccy https://www.faceb(...)&theater oraz na blogu Historia zapomniana i mniej znana https://histo(...)entahla/

Zajęcia z przekładu specjalistycznego

W bieżącym semestrze mam przyjemność prowadzić zajęcia z przekładu specjalistycznego na Uniwersytecie SWPS.
http://www.swps.pl/

Ciekawa recenzja Drogi na Północ

Zapraszam do lektury
https://discr(...)y-faktu/

Droga na Północ już w sprzedaży

Zapraszam do odkrywania złożonych dziejów Norwegii w ostatnim stuleciu z punktu widzenia sławnych osobistości oraz zwykłych ludzi. Antologia "Droga na Północ" już w sprzedaży.
http://ksieg(...)2&page=1

Antologia norweskiej literatury faktu

Tutaj można zapoznać się z fragmentami tłumaczenia antologii norweskiej literatury faktu "Droga na Północ". Życzę miłej lektury.
http://norwegia.karta.org.pl/

Książka o Norwegii

Niedawno miałam przyjemność wziąć udział w projekcie Ośrodka Karta, mającym na celu przybliżenie polskiemu czytelnikowi nieznanych stron norweskiej historii. "Droga na północ. Antologia norweskiej literatury faktu" w księgarniach już od 18 lutego.

Kwenowie w Colloquia Humanistica

Serdecznie zapraszam do lektury Colloquia Humanistica, w tym także artykułu mojego autorstwa na temat Kwenów w Norwegii.
https://ispan(...)/view/26

Nordalia 2014

Serdecznie zapraszam na festiwal Nordalia, który odbywa się w dniach 9-29 października w różnych miastach Śląska i Zagłębia. 22 października będę miała przyjemność wygłosić wykłady na temat norweskich Kwenów oraz podróżowania po Skandynawii. Poniżej program festiwalu:

https://www.faceb(...)07089578

Nordalia 2013

Zapraszam do lektury:
http://patri(...)ordalia/

Współpraca z fundacją

Miło mi zawiadomić, że nawiązałam współpracę z fundacją Patrimonium Europae, zajmującą się między innymi badaniem i popularyzacją kultury europejskiej oraz ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Strona fundacji:
http://patrimonium-europae.org/

Pora na Skandynawię - odsłona druga

Letnia odsłona tegorocznej Pory na Skandynawię już trwa. Można zapoznać się bliżej z kulturą Saamów, skandynawskim kinem oraz spędzić miły wieczór przy skandynawskiej muzyce. Organizatorzy zapowiadają kolejną odsłonę na jesień.
Oto program odsłony czerwcowej:
http://poran(...)ess.com/

Pora na Skandynawię

Miłośnicy Skandynawii znajdą coś dla siebie w Poznaniu w dniach 4-10 marca. Hasło przewodnie: Dziewczyny, wiedźmy, siostry... kobiety w kulturze Skandynawii.

http://poran(...)ess.com/

Jesienna trasa koncertowa Kari Bremnes

W październiku i listopadzie będzie można usłyszeć na żywo Kari Bremnes. Artystka nie ma wprawdzie w planach koncertu w Polsce, ale miłośnicy jej twórczości, którzy nie chcą jechać aż do Norwegii, mogą wybrać jeden z koncertów w Niemczech:

http://www.karib(...)rts.html

Kwenowie w The Politics of Culture

Nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się publikacja pod redakcją profesor Ewy Nowickiej poświęcona problemom tożsamości grup narodowych i etnicznych. Mój wkład to artykuł How to be a Kven? Creating an identity. Jeśli są Państwo zainteresowani strategiami kreowania tożsamości przez norweskich Kwenów, zapraszam do lektury. Publikacja wydana jest w języku angielskim.
http://www.wuw.p(...)pID=4814

Nowa saga

Dziewczyna z doliny autorstwa Berit Elisabeth Sandviken to kolejna norweska saga, w której tłumaczeniu wzięłam udział. Od stycznia polscy czytelnicy mogą zapoznać się z przygodami Barbry z norweskiej doliny Julsruddalen.
http://www.supersaga.pl/sagi.html

Druga edycja Festiwalu Nordisk

Festiwal Kultury Skandynawskiej Nordisk w Poznaniu potrwa do 10 marca. Serdecznie zapraszam na mój wykład na temat Kwenów, 3 marca o godz. 18.00 w Sali Audiowizualnej CK Zamek.

God Jul og Godt Nytt År!

"Cicha Noc" po norwesku

Jesienne dźwięki

Wrzesień już dawno za nami, ale pogoda wciąż wczesnojesienna. Dlatego polecam na najbliższe dni ten oto utwór. Czy nie brzmi przypadkiem znajomo?

http://www.youtu(...)8CQWcRTg

Święto narodowe

17 maja 1814 roku Norwegia otrzymała własną konstytucję jako niepodległe państwo po kilkusetletnim okresie zależności od Danii. Obecnie 17 maja to norweskie święto narodowe.

Festiwal NORDISK

Miłośników Skandynawii z Poznania i okolic oraz tych, którzy mają możliwość odwiedzenia w lutym stolicy Wielkopolski, ucieszy zapewne informacja o trwającym przez cały luty Festiwalu Kultury Skandynawskiej NORDISK. W bogatym programie festiwalu przewidziano warsztaty dla dzieci na temat skandynawskiej mitologii i literatury, koncerty wykonawców z Danii, Norwegii, Szwecji oraz Islandii, wykłady, zabawy językowe oraz pokazy filmów skandynawskich. Więcej informacji znajdą państwo na stronie:
http://www.festiwalnordisk.pl/

Konferencja na temat Arktyki

27 października odbyła się w Lublinie konferencja "Współpraca i rywalizacja międzynarodowa w regionie Arktyki na początku XXI wieku". Konferencja zorganizowana została przez Zakład Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii UMCS we współpracy ze Stowarzyszeniem Młodych Naukowców Polarnych u Progu Kariery w Polsce. Patronat medialny objęły czasopisma "Stosunki międzynarodowe" oraz "Zew Północy".
Na konferencji miałam okazję wygłosić referat na temat związany z moimi zainteresowaniami naukowymi "Własne miejsce w społeczeństwie. Oczekiwania i dążenia współczesnych Kwenów".

Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo tutaj:
http://www.zsm.p(...)WADZENIE

Dzień Lapoński w Poznaniu

W ramach II Festiwalu Kultur Regionów Europy (14 - 16.X) poznański Dom Bretanii zaprasza 16 października na Dzień Lapoński. Planowane są wykłady dr Marii Sibińskiej z Uniwersytetu Gdańskiego na temat tożsamości etnicznej, literatury i sztuki Saamów oraz spotkanie z norweskim pieśniarzem saamskiego pochodznia Torgeirem Vassvikiem. Zwieńczeniem dnia będzie koncert Torgeir Vassvik Quartet.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Domu Bretanii:
www.dombretanii.org.pl/

Koleją przez Skandynawię

Wakacyjny numer "Zewu Północy" ujrzał już światło dzienne. Obok artykułów o saamskim joiku czy rowerowych wyprawach po krajach skandynawskich zapoznać się w nim można także z moją relacją z pełnej wrażeń podróży szwedzkimi i norweskimi pociągami z biletem InterRail.

Saga "Dziedzictwo II"

Po zakończeniu sagi "Dziedzictwo" w kioskach zaczęła ukazywać się jej kontynuacja - saga "Dziedzictwo II", m.in. przełożone przeze mnie tomy 9 - "Uwięzione" i 10 - "Czas mroku".

Konferencja

Na początku kwietnia odbyła się zorganizowana przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego międzynarodowa konferencja "The Politics of Culture. Perspectives in stateless nationalities/ethnic groups". Na konferencji tej miałam przyjemność wygłosić referat pt. "How to be a Kven. Creating an identity".

Kolejne tomy sagi

"Ucieczka" i "Wolna jak ptak", kolejne przełożone przeze mnie tomy sagi "Dziedzictwo", pojawiły się w sprzedaży w grudniu 2009.

Artykuł o Kwenach w "Zewie Północy"

W październiku 2009 ukazał się trzeci numer "Zewu Północy", magazynu poświęconego szeroko pojętej Skandynawii. Znalazł się w nim także artykuł mojego autorstwa na temat norweskich Kwenów.

X
Serwis norvegica.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.
Z polityką cookies serwisu można zapoznać się TUTAJ